ANASAYFA / ALANLAR VE DALLAR / MAKİNE VE TASARIM TEKNOLOJİSİ

MAKİNE VE TASARIM TEKNOLOJİSİ

ALAN HAKKINDA

Makine Teknolojisi alanı; klasik ve bilgisayar kontrollü üretim tezgâhlarında makine imalatı işlemlerini yapma, kalıplama teknikleri, sac metal kalıpları, hacim kalıpları ve iş kalıpları imalatı yapma, iki ve üç boyutlu makine ve mekanizmaları çizimlerini yapma, makinelerin temel bakım ve onarımını yapma, mermer kesme ve işleme tezgâhlarında imalat işlemlerini yapma, endüstriyel döküm ve kalıplama tekniğine uygun üretime yönelik modelleme ve prototiplerini yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

İnsanın hayat standartları, teknolojik gelişmelere paralel olarak artmaktadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan ülkelerde insan hayatının kolaylaştığı gözlenmektedir. Hayatın kolaylaşması da insanın kendisine ve çevresine daha fazla zaman ayırmasını sağlar.

Makine Teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temelini oluşturur. Tasarım ve üretim yapan her sektöre hitap eder. Gelişen teknoloji ve üretim teknikleri tasarım ve üretimde makinenin önemini artırmıştır. Getirisi ve katma değeri ile ekonominin lokomotifi durumundadır.

Alanda istihdam imkânları oldukça çeşitlidir. Dünyada ve ülkemizde sektördeki kalifiye eleman ihtiyacı fazladır. Dolayısıyla iş istihdamı sıkıntısı söz konusu değildir. Alanda çalışanların gelir seviyeleri ülke standartlarına göre iyidir.

Okulumuzda Makine Teknolojisi alanının altında Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı ve Bilgisayarlı Makine İmalatı (CNC) dallarında eğitim verilmektedir.

EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

Meslek lisesinden sonra ““Yükseköğretim Kurumları Sınavında” (YKS) başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Mezun olan öğrencilerin ek puanları ile yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur..

Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, makine teknolojisi ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilirler.

Bu mesleklerdeki elemanlar fabrikalarda, kendi atölyelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Bulundukları işletmelerde çalışanlarla iş birliği ve uyum içerisinde üretim yaparlar. Tasarım bürolarında bilgisayar ortamında, imal edilecek makine ekipmanını iki ve üç boyutlu olarak tasarlarlar. Tasarlanan makine veya sınai tesis ekipmanlarını imalat atölyelerinde CNC tezgâhlarında imal ederler.

Çalışma ortamları; iyi aydınlatılmış, havalandırılması ve yalıtımı iyi yapılmış, kısmen gürültülü, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili tedbirlerin alındığı, bireysel ve ekip çalışmalarının yapıldığı kapalı büro, atölye ve fabrika ortamlarıdır.

Makine Teknolojisi alanında eğitim almış kişiler, kamu veya özel sektöre ait işletmelerde (otomotiv, gemi, uçak, sınai tesisler) çalışabilecekleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler. CNC mekanik imalat atölyelerinde, kalıp ve prototip yapan imalathanelerde, imalat ve komple resimlerin tasarlanıp çizildiği bürolarda, mekanik bakım atölyelerinde, mermer ve model imalatı yapan işletmelerde iş bulabilirler.

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI

Makine Teknolojisi

Öğretim Programları

Öğretim süresi

ÖNLİSANS Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon 2
Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 2
Elektrik Enerjisi Üretim, Dağıtım ve İletimi 2
Endüstri Ürünleri Tasarımı 2
Endüstriyel Kalıpçılık 2
Gemi Makineleri İşletme 2
Görsel İletişim 2
Grafik Tasarımı 2
İş Makineleri Operatörlüğü 2
İş Sağlığı ve Güvenliği 2
Kaynak Teknolojisi 2
Makine 2
Makine, Resim ve Konstrüksiyon 2
Mekatronik 2
Metalurji 2
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği 2
Oto Boya ve Karoseri 2
Otomotiv Teknolojisi 2
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2
Sondaj Teknolojisi 2
Tahribatsız Muayene 2
Tarım Makineleri 2
Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
Üretimde Kalite Kontrol 2

 

MTOK kontenjanı ile yerleşebilecekleri lisans programları aşağıda belirtildiği gibidir:

Makine Teknolojisi

Öğretim Programları

Öğretim süresi

LİSANS Biyomedikal Mühendisliği 4
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği 4
Enerji Sistemleri Mühendisliği 4
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 4
İmalat Mühendisliği 4
İş Sağlığı ve Güvenliği 4
Makine Mühendisliği 4
Mekatronik Mühendisliği 4
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 4
Otomotiv Mühendisliği 4